مجازی سازی کاربردی Application Virtualization:

تکنولوژی نرم افزاری VMware که به Applicationها اجازه می دهد بر روی سیستم عامل ها متفاوت و حتی بر روی پلت فرم های سخت افزاری متفاوت اجرا شوند و این بدان معناست که بر روی فریم ورک اجرا شود. موارد پیشرفته این تکنولوژی این قابلیت را ایجاد می کند که در صورت از کار افتادن یک اپلیکیشن آن را دوباره اجرا شده و یک نسخه جایگزین اجرا می شود و یا دستیابی با سطح بالایی از توسعه پذیری یک توازن بین چند اپلیکیشن ایجاد می کند. این قابلیت ها در حالی عملیاتی و قابل اجرا است که حتی در بسیاری از موارد نیازی به معماری دوباره و دوباره نویسی اپلیکیشن نیز نخواهد بود. این نوع مجازی سازی دارای دو حالت در سمت سرور و کاربر می باشد که در شکل زیر به نمایش گذاشته شده است.

انواع مجازی سازی

مجازی سازی توسط VMware:

مجازی سازی توسط نرم افزار VMware روشی به منظور دورنگه داشتن کاربردها و مولفه های زیرین آن ها از سخت افزاری که آن ها را اجرا و پشتیبانی می کند و تکنولوژی است که یک دید منطقی و مجازی از منابع موجود ارائه می کند. این مجازی سازی ممکن است تفاوت بسیار زیادی با دید واقعی داشته باشد.

برای مجازی سازی نرم افزار VMware می توان اهداف زیر را برشمرد:

- سطح بالاتری از کارایی

- توانایی توسعه پذیری

- قابلیت دسترسی مستمر

- دارای اطمینان بالاتر

- مدیریت ساده تر

- دارای امنیت بیشتر

مدل مجازی سازی نرم افزار VMware :

اغلب اوقات با ارائه یک مدل مرجع، می توان فهم یک مسئله و یا یک تکنولوژی را آسان کرد. شکل زیر یک مدل معروف از مجازی سازی را ارائه می کند. البته باید توجه داشت که معمولاً مدل های مرجع، با گذشت زمان و تغییر تکنولوژی ها باید روزآمد شوند تا اعتبار خود را حفظ کند و همچنان به عنوان یک مدل مرجع باقی بمانند.

لایه های مجازی سازی نرم افزار VMware:

هر یک از لایه ها وظیفه مجازی سازی بخشی از یک سیستم کامپیوتری را بر عهده دارد.

مجازی سازی دست یابی Access Virtualization:

تکنولوژی سخت افزاری و نرم افزاری VMware که این امکان را ایجاد می کند که ابزار به هر کاربردی دست پیدا کنند، بدون اینکه هر یک (ابزار و کاربرد) اطلاعات زیادی در مورد دیگری داشته باشد. کاربرد ابزاری را می بینید که با آن کار می کند و ابزار نیز کاربرد را. در بعضی موارد جهت افزایش کارایی، سخت افزارهای خاص در دو طرف شبکه نصب می شوند. در شکل زیر این مدل نشان داده شده است.

در این تکنولوژی VMware، داده ها و پردازش در طرف سرور است اما ورودی و خروجی کاربردها و برنامه ها توسط کلاینت و در طرف دیگر اتفاق می افتد و یا به بیان دیگر مجازی سازی دسترسی این امکان را فراهم می آورد که که کلاینتی که در طرف دیگر شبکه قرار دارد رابط کاربری که در سرور در حال اجرا است مشاهده نماید، و کاربرد ورودی های ماوس و صفحه کلید و دیگر ورودی ها را از کاربر سمت کلاینت دریافت کند. نکته مهم دیگری که در این تکنولوژی وجود دارد این است که ممکن است کاربرد در حال اجرا در سرور که از طریق کلاینت قابل دسترسی است. این بدان معناست که نیازی به یکسان بودن سیستم عامل و حتی پلتفرم سخت افزاری سرور و کلاینت هیچ شباهتی به هم داشته باشد. این تکنولوژی همان سرویس saas می باشد در سیستم پردازش ابری می باشد.

 

 

 ALMA Co. Design@almanet.ir - Iran Legrand Distributor